Úterý, Duben 23

Za požárním sportem a krásami Prahy

Pražský hrad a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Pražský hrad je nejen památkou UNESCO, ale především symbolem českého státu a jeho nejvýznamnější památkou. Hrad byl založen pravděpodobně v roce 880 knížetem Bořivojem a je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejrozsáhlejší hradní komplex na světě. Ten tvoří soubor paláců a církevních staveb několika slohů.

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je dominantou Pražského hradu a svou výškou 96,6 m je třetí nejvyšší kostelní věží v Česku. Základní kámen katedrály byl položen v roce 1344 Janem Lucemburským v souvislosti s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu a po něm stavbu v roce 1356 převzal Petr Parléř, který v katedrále použil tehdy neobvyklou síťovou žebrovou klenbu. Katedrála je trojlodní s příčnou lodí, triforiem a věncem 8 kaplí, všechny se stejným půdorysem. Zároveň je výjimečná tím, že oproti jiným evropským katedrálám nevyrostla uprostřed města, nýbrž mimo něj, vysoko nad ním.

Otevírací doba:

Areál Pražského hradu

6.00 – 22.00 hodin

Návštěvnické objekty

9.00 – 17.00 hodin

Katedrála sv. Víta

Po – So: 9.00 – 17.00 hodin; Ne: 12:00 – 17:00 hodin

Zdroj: https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky

http://www.katedralasvatehovita.cz/cs

 

Národní divadlo

Národní divadlo je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi z hlediska kulturního, historického i architektonického. Budova je postavena v novorenesančním stylu a je nositelem národního kulturního dědictví. V současné době tvoří Národní divadlo čtyři scény (Národní divadlo, Nová scéna, Státní opera a Stavovské divadlo) a čtyři soubory. Lze zde zhlédnout představení Opery, Činohry a Baletu.

Historická budova Národního divadla pochází z roku 1883, avšak základní kámen byl položen v roce 1868, během následujících let byl pomocí sbírek, darů, plesů a dražeb vybrán dostatek zlatých na dostavbu a poprvé bylo divadlo otevřeno v červnu roku 1881. Po několika představeních bylo divadlo znovu uzavřeno z důvodu dokončovacích prací a během nich došlo k rozsáhlému požáru. Tato celonárodní katastrofa podnítila Čechy k další sbírce a během 47 dní byl vybrán milion zlatých a Národní divadlo mohlo být po rekonstrukci otevřeno znovu v listopadu 1883.

Zdroj: http://www.narodni-divadlo.cz/cs/narodni-divadlo

Václavské náměstí

Václavské náměstí (hovorově zvané také Václavák nebo původním označením Koňský trh, německy Wenzelsplatz nebo původně Rossmarkt) je pražské kulturní a obchodní centrum, které vzniklo v roce 1348. Je to 750 m dlouhý a 60 m široký bulvár na Novém Městě, který vede od Národního muzea až k Můstku, k hranici Starého Města. Václavské náměstí bylo svědkem mnoha významných historických událostí. Je to tradiční místo pro oslavy a jiná masová setkání.

Václavské náměstí bylo vytyčeno jako součást projektu Nového města pražského, založeného dekretem císaře Karla IV. z roku 1348. Náměstí bylo městu určeno jako jedno ze dvou hlavních tržišť, původně se nazývalo Koňský trh, zatímco na Karlově náměstí byl Dobytčí trh, na Senovážném náměstí Senný a obilný trh a na dnešním Jungmannově náměstí Kurný trh.

„Pod vocasem“ – socha svatého Václava  je častým místem setkání

Myslbekova jezdecká socha sv. Václava byla umístěna před budovu Národního muzea v roce 1913. Sv. Václav je ve společnosti dalších českých svatých patronů: sv. Ludmily, sv. Anežky České, sv. Prokopa a sv. Vojtěcha.

Podstavec sochy vytvořil architekt Alois Dryák.

Na podstavci je napsáno: „Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím.“

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Václavské_náměstí

 

Vyšehrad

„Nuže, Šemíku, vzhůru!“ Snad jen málokdo neslyšel legendu o Horymírovi a jeho udatném koni Šemíkovi, který se svým pánem přeskočil vyšehradské palisády a přeplaval Vltavu, jen aby svého pána zachránil od jisté smrti. Říká se také, že název pražského Smíchova souvisí s Horymírovým smíchem. Legendy. Faktem však je, že o Vyšehradu máme první doklady o existenci z poloviny 10.století. V té době zde byly raženy denáry. Od té doby Vyšehrad několikrát změnil podobu a funkci. Nyní je národním symbolem, oblíbeným místem turistů, fotografů a zamilovaných a také pohřebištěm českých velikánů. Nabízí krásné procházky, spoustu památek a úchvatný výhled na Prahu. Vyšehrad je navíc místem magickým a tajemným, opředen mnoha pověstmi.

Turisté zde mohou najít rotundu sv. Martina, která je nejstarší v Praze, Cihelnou bránu se vstupem do kasemat a s moderní audiovizuální expozicí, kde je možné sledovat vývoj Vyšehradu s vývojem města a jeho opevnění, dále pak Vyšehradský hřbitov (někdy také Slavínský) s monumentální hrobkou Slavín, dominantu Vyšehradu-baziliku sv. Petra a Pavla a mnoho dalších zajímavých míst a památek.

Adresa: V Pevnosti 159/5b, Praha 2, 128 00

Expozice otevřeny denně
leden – březen, listopad – prosinec
9.30 – 17 hodin
duben – říjen
9.30 – 18 hodin

Zdroj: http://www.praha-vysehrad.cz/

 

Křižíkova fontána

V roce 1891 byla v Praze konána Všeobecná Zemská výstava, která byla uspořádána na oslavu první průmyslové výstavy v roce 1791. V souvislosti s výstavou začala v roce 1890 stavba Průmyslového paláce.  Návštěvníci mohli na výstavě vidět spoustu zajímavých exponátů, ale největší pozornost tehdy vzbudila elektricky osvětlená fontána, kterou sestrojil František Křižík. Dnešní fontána vychází z rekonstrukce, která proběhla o dalších 100 let později. V původní fontáně bylo na dně bazénu kolem 50 barevných reflektorů, dnes jich je tam na 1 300. Bazén je velký 25 x 45 m, pojme 1650 kubických metrů vody a přes 2 km potrubí s 3 000 tryskami ovládá 49 čerpadel. Kolem fontány vznikl amfiteátr pro 6 000 návštěvníků, kteří mohou každý večer zhlédnout vodní a světelnou show na motivy známé popové, klasické i rockové hudby, balet nebo taneční ohnivou show.

Seznam představení a program pro každý den je aktualizován na oficiálních stránkách.

Zdroj: https://www.krizikovafontana.cz/cz

Petřínská rozhledna

Vznik Petřínské rozhledny provází zajímavý příběh. V roce 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu do Paříže, kde je fascinovala Eiffelova věž, a rozhodli se, že podobnou věž postaví v Praze. Pro stavbu vybrali nejvyšší pražský vrch a společně dali do pokladny 1 031 zlatých, ale to na stavbu nestačilo. Ta totiž byla spočítána na 32 000 zlatých. Rozhodli se tedy, že osloví český lid a vybrali jednoho z nich, aby promluvil za všechny a národ pro jejich nápad nadchl. V německém listě tedy vyšel článek, který líčil Prahu ve futuristickém tónu. Jeho moderní obyvatelé se budou procházet po vlastní velké české výstavě a dojdou si až na Petřínskou rozhlednu. Dr. Kurz, který článek psal, se však nechal trochu unést a domyslel si, že na rozhlednu bude jezdit vlastní lanovka a stavba bude dokončena během 1 roku. Článek měl na veřejnost velký vliv a všichni upisovat podílové listy v hodnotě 50 zlatých. V březnu roku 1891 stavba začala a byla dokončena za rekordní 4 měsíce. Zároveň s rozhlednou byla dokončena i lanovka na vodní pohon.

Petřínská rozhledna má 2 sourozence. Starší „sestru“ – Eiffelovu věž, jejíž stavba trvala 2 roky a dosáhla výšky 361 m n. m., takže je o 17 metrů nižší Petřínská rozhledna. Mladší bratr byl postaven v roce 1930 ve Spojených státech amerických, kde se pokusili o překonání výškového rekordu, ale věž má „pouhých“ 331 m n. m.

Otevírací doba

říjen, březen:           po – ne      10 – 20 hodin

listopad – únor:       po – ne      10 – 18 hodin

duben – září:            po – ne      10 – 22 hodin

Vstupné
Dospělí: 120 Kč (s předložením Opencard 108 Kč)

Děti od 6 do 15 let, studenti od 15 do 26 let (doklad o studiu), důchodci od 65 let: 65 Kč (s Opencard 59 Kč)
Děti od 3 do 6 let, invalidé ZTP, ZTP+P: 25 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + až 4 děti): 300 Kč

Zdroj: http://www.petrinska-rozhledna.cz/

Zoologická zahrada

Historie pražské zoologické zahrady sahá až do roku 1881, kdy v novinách k příležitosti sňatku prince Rudolfa a belgické princezny vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka, aby byla zahrada zřízena. Přípravy na založení byly poněkud krkolomné, protože až v roce 1926 vzniklo Hospodářské, nákupní a stavební družstvo Zoologická zahrada a o rok později bylo oploceno 8 hektarů budoucí zahrady. V roce 1930 dostala zoo od cirkusu zvíře a to lvici Šárku, která ale neměla ubikaci a proto bydlela jako ostatní obyvatelé zoo v trojské vile prof. Jandy. První návštěvníci prošli vstupní branou v roce 1931. Od té doby zahrada jen rostla a do dnešního dne zažila mnoho významných událostí, jako např. příchod prvních tygrů a první narozená tygřata, poprvé na světě se odchovalo mládě kondora andského, první povodeň v roce 1941 nebo pověření vedením mezinárodní plemenné knihy koní Převalského. Dnes pražská zoologická zahrada zaujímá celkem 58 ha a více než 150 expozic se rozkládá na 50 ha.

Na webových stránkách se lze dočíst, kolik druhů a kolik jedinců zahrada chová, jakou mají denní spotřebu jednotlivých krmiv, dále stránky zprostředkovávají přenos např. z Údolí slonů a je zde program akcí, během nichž  zahrada připravuje tematické programy a činnosti pro děti i dospělé.

Otevírací doba

leden, únor                              9 – 16 hodin

březen                                      9 – 17 hodin

duben, květen                          9 – 18 hodin

červen, červenec, srpen         9 – 21 hodin

září, říjen                                   9 – 18 hodin

listopad, prosinec                   9 – 16 hodin

 

Vstupné

dospělí                                                                                                    200 Kč

děti (od 3 do 15 let)                                                                              150 Kč

studenti (po předložení platného průkazu)                                       150 kč

důchodci, ZTP, ZTP/P                                                                           150 Kč

důchodci od 70 let (po předložení dokladu s datem narození)     1 Kč

rodiny (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let)                                           600 Kč + 100 Kč za každé další dítě (max. 6 dětí)

děti do 3 let                                                                                              vstup volný

Zdroj: https://www.zoopraha.cz/

 

Praha hlavní nádraží

Sportovci z řad profesionálních a dobrovolných hasičů a jejich fandové se v srpnu setkají v rámci Mistrovství České republiky v požárním sportu v Praze. Někteří přijedou vlakem na pražské hlavní nádraží. Pokud ne, tak toto nádraží určitě stojí za pozornost.

Nádraží v Praze (dříve nádraží císaře Františka Josefa a potom také Wilsonovo) je v provozu od 14. prosince 1871, kdy z něj byl zahájen provoz Dráhy císaře Františka Josefa na jih do Benešova, Tábora a Vídně.

V současné době je to největší a nejvytíženější nádraží v České republice. Denně odbaví 100 tisíc cestujících a to na vnitrostátních i mezinárodních linkách.

Za dobu své životnosti prošlo nádraží mnoha rekonstrukcemi. Jeho součástí je Fantova budova, která je spolu s halou nad kolejištěm zařazena mezi kulturní památky.

Adresa hlavního nádraží v Praze :  Wilsonova 300/8. Pohodlně se na nádraží dostanete metrem trasy „C“ – stanice Hlavní nádraží, ale také tramvají.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_hlavní_nádraží

Muzeum Policie České republiky

V areálu pražského Karlova, který byl původně v roce 1350 postaven Karlem IV. pro potřeby augustiniánského klášterního řádu, se nyní nachází Muzeum Policie České republiky, které bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1991.

Návštěvníci zde mohou poznat historii četnictva a policie v letech 1850 – 1938, vznik SNB a k vidění je zde také operativní technika používaná StB. V několika přilehlých sálech se lze seznámit s činností jízdní policie, pyrotechniků nebo s výstrojí a výzbrojí policistů z URNA (Útvar rychlého nasazení).

Dále návštěvníky může zajímat výstava řidičských průkazů, vývoj zařízení pro měření rychlosti vozidel, poválečná Jawa „Pérák“ nebo expozice kriminalistiky, kde se nacházejí scénáře, interaktivní moduly a přístroje, a kde je možno si práci kriminalistů vyzkoušet.

Součástí muzea je i mnoho sbírek, ve kterých lze kromě zmíněných řidičských průkazů nalézt také sbírku zbraní a vojenské techniky, předměty zabavené pachatelům trestných činů, sbírku stejnokrojů nebo negativů a fotografií, které zachycují nejen historii a vývoj bezpečnostních sborů, ale také medializované kriminalistické případy.

V 1. patře muzea se nachází expozice Národní protidrogové centrály a expozice ochrany obyvatelstva, která byla připravována Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR a otevřena v roce 2008. Zde je k vidění například kolekce plynových masek, ukázky detekčních přístrojů a ochranných oděvů a ve sklepní části domu je rekonstrukce úkrytu včetně zařízení pro filtraci vzduchu.

Adresa: Ke Karlovu 1, 120 00 Praha 2

http://www.muzeumpolicie.cz/


Otevírací doba:

pondělí                      zavřeno

úterý – neděle          10:00 – 17:00


Vstupné:

dospělí                                                           50 Kč

důchodci, studenti a děti od 6 let             20 Kč

rodinné vstupné                                         100 Kč


Zdroj: http://www.muzeumpolicie.cz/